Pytania i odpowiedzi (FAQ)

Internet nie działa (krok 1) - zanim zadzwonisz po serwis sprawdź zasilacz

Zanim zadzwonisz po serwis sprawdź czy zasilacz jest poprawnie podpięty do gniazdka oraz jaki kolor ma dioda, która na nim świeci. Jeśli dioda ma kolor czerwony, uszkodzeniu uległa antena odbiorcza lub łączący ją kabel, jeśli ma kolor zielony to instalacja odbiorcza pracuje poprawnie.

 

Zalecamy także wyjęcie zasilacza z gniazdka na jedną minutę i po ponownym podłączeniu sprawdzenie czy sygnał powrócił.

Jeśli ta operacja nie pomoże a kontrolka świeci na czerwono prosimy o kontakt pod numer +48 601 829 680 (Pn-Pt 9.00 do 17.00, Sob. 9.00 do 13.00)

 

Internet nie działa (krok 2) - zanim zadzwonisz po serwis sprawdź kartę sieciową

Sprawdzenie adresu IP komputera

Jeżeli nie znasz adresu IP komputera, możesz uzyskać te informacje, wpisując polecenie ipconfig /all w wierszu polecenia.

Kliknij przycisk Start i wpisz w oknie "Wyszukaj programy i pliki" polecenie CMD, a następnie kliknij przycisk OK.

 

Wpisz w wierszu poleceń komendę ipconfig /all , a następnie kliknij przycisk OK.

Powinna pojawić się odpowiedź podobna do następującej:

Jeżeli w tym miejscu nie uzyskałeś adresów IP (brama domyślna w większości instalacji odbiorczych to adres 192.168.2.254), prawdopodobnie masz wyłączoną kartę sieciową.

 

W celu włączenia połączenia sieciowego przejdź do Panel sterowania > Sieć i Internet > Połączenia sieciowe, ustań na wyłączony połączeniu, następnie kliknij prawy klawisz myszy i wybierz włącz.

Sprawdź dostęp do Internetu.

Jeśli nadal nie masz Internetu a masz prawidłowo przydzielone adresy IP, przejdź do kroku 3.

Internet nie działa (krok 3) - zanim zadzwonisz po serwis sprawdź łączność

Sprawdzenie łączności

Kliknij przycisk Start i wpisz w oknie "Wyszukaj programy i pliki" polecenie CMD, a następnie kliknij przycisk OK w celu uruchomienia wiersza poleceń.

Użyj polecenia PING, aby sprawdzić, czy połączenie do serwera jest prawidłowe.

Aby to zrobić, użyj polecenia Ping w stosunku do adresu 193.150.76.1, wpisując następujące polecenie w wierszu polecenia: ping 193.150.76.1

Powinna pojawić się odpowiedź podobna do następującej:

Jeżeli w tym miejscu pojawi się komunikat o błędzie prosimy o kontakt pod numer +48 601 829 680 (Pn-Pt 9.00 do 17.00, Sob. 9.00 do 13.00)

Jeżeli w tym miejscu uzyskałeś podobną odpowiedź użyj ponownie polecenia PING, aby sprawdzić, czy połączenie do witryny wp.pl jest prawidłowe.

Aby to zrobić, użyj polecenia Ping w stosunku do domeny wp.pl, wpisując następujące polecenie w wierszu polecenia: ping wp.pl

Powinna pojawić się odpowiedź podobna do następującej:

Jeżeli w tym miejscu uzyskałeś podobną odpowiedź, a strony internetowe nie wyświetlają się w przeglądarce, prawdopodobnie problem stanowi program antywirusowy np. AVAST. który blokuje przeglądarkę.

Zalecamy odinstalowanie programu antywirusowego i ponowne sprawdzenie dostępu do Internetu.

Jeśli Internet nadal nie działa, prosimy o kontakt pod numer +48 601 829 680 (Pn-Pt 9.00 do 17.00, Sob. 9.00 do 13.00)

Internet rozłącza się - zanim zadzwonisz po serwis prześledź trasę pakietów

Program bada ścieżkę, po jakiej przesyłane są pakiety od komputera klienta do wybranego, zdalnego adresu IP - pokazuje, przez jakie hosty przechodzą, jakie są ich poszczególne czasy reakcji, gdzie następuje utrata pakietów i co najważniejsze, względem zwykłego systemowego polecenia tracert pracuje ciągle (pobierając próbki co sekundę) i podaje jakie są średnie, najmniejsze i największe wartości mierzonych parametrów. Narzędzie działa wyjątkowo szybko (np. rozwiązuje nazwy poszczególnych adresów IP w tle) i wygodnie, nadaje się z powodzeniem nie tylko dla administratorów, ale i zwykłych użytkowników chcących zdiagnozować ewentualne problemy w działaniu sieci.

Pobierz program:

W razie problemów z częstym rozłączaniem się internetu prosimy o przesłanie na nasz adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. pliku tekstowego z raportem wygenerowanym przez WinMTR.

Schemat podłączenia routera

Jak chronić sprzęt w czasie burzy, w czasie zimy?

Zintegrowane anteny (podobnie jak wszystkie inne elektroniczne urządzenia) w temperaturach zbliżonych do zera i niższych nie powinny być odłączane od zasilania. W przypadku konieczności wyłączenia na czas dłuższy niż kilka minut, przed ponownym załączeniem antena powinna zostać zdemontowana, przeniesiona do suchego pomieszczenia o temperaturze pokojowej na ok. dwie godziny i dopiero wtedy może zostać ponownie włączona. Niezastosowanie się do tych wskazówek może spowodować trwałe uszkodzenie elementów elektronicznych. Uszkodzenia takie nie podlegają naprawom gwarancyjnym gdyż powstały wskutek niewłaściwego użytkowania sprzętu.

W czasie zimy nie należy wyłączać zasilacza POE z prądu, aby nie dopuścić do uszkodzenia płyty głównej urządzenia odbiorczego (Anteny).

W czasie burzy należy wyjąć zasilacz POE z prądu w celu ochrony urządzeń odbiorczych przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Czym jest Internet radiowy?

Internet radiowy to typ sieci Internetowej, w które sygnał do klienta końcowego jest dosyłany drogą radiową. Starsze instalacje radiowe pracują w częstotliwości 2,4GHz, nowsze w 5GHz. Przesyłany sygnał jest oczywiście cyfrowy i wymaga odpowiednich urządzeń do jego odbioru. Dzięki profesjonalnym radioliniom do klienta końcowego możemy przesłać nawet łącze o przepustowości 50Mbps.

Jak sprawdzić, czy jestem w zasięgu sieci COMAX?

Zasięg sieci COMAX stale się rozszerza i obecnie obejmuje kilkanaście miejscowości.

Tutaj: Aktualna mapka z zasięgiem naszego Internetu.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat lokalizacji, najlepiej zadzwonić do naszego biura obsługi klienta (tel. 52 383 28 15) lub wysłać maila z zapytaniem (formularz Zamów Internet na stronie http://comax.net.pl/kontakt). Należy pamiętać, że prawidłowe działanie internetu uzależnione jest od dobrej widoczności naszej stacji bazowej. Nie mogą jej zasłaniać drzewa ani inne budynki. Warunki techniczne i możliwość podłączenia sprawdzą nasi technicy podczas wizyty na miejscu.

Mam 3 komputery – ile zapłacę za Internet?

W naszej sieci Klient może podłączyć dowolną ilość komputerów w ramach swojej instalacji bez żadnych dodatkowych opłat miesięcznych.

Jak to jest z prędkością Internetu?

Prędkość przesyłu danych możemy zmierzyć pomiędzy komputerem, a serwerem, na którym umieszczony jest program testujący. Dlatego też rzeczywista prędkość zmierzona testerami, które można znaleźć w Internecie, jest prędkością zależną od wielu czynników, nie tylko zależnych od Twojego operatora. Wpływ na nią mają m.in. umiejscowienie serwera docelowego, jakość łączy na całej drodze transmisji (często przez kilka krajów), obciążenie lokalnego nadajnika klienckiego, obciążenie lokalnego węzła serwera docelowego itd. W sieci COMAX można sprawdzić, jaka jest przepustowość łącza w danej chwili:

Tutaj: PRZETESTUJ SWÓJ INTERNET

Czy prędkość podstawowa w ofercie COMAX to prędkość maksymalna?

Nie, absolutnie to nie jest prędkość maksymalna. Pasmo podstawowe w łączu bezprzewodowym to taki sztuczny twór, który nam umożliwia lepsze zarządzenia przepustowością docelową do Klienta, a Klientowi pozwala na osiąganie przepustowości znacząco większych od podobnych ofert firm konkurencyjnych. Absolutnie nie jest to prędkość maksymalna, co więcej – w codziennym korzystaniu z łącza, od godziny 23:00 do 13-tej łącze jest szybsze (BONUS NOCNY)!

Łącze nie działa tak, jak napisano w umowie. Co robić?

Przede wszystkim łącze musi działać tak, jak jest w umowie oraz w dołączonym do umowy cenniku. Jeśli więc Internet działa poniżej prędkości zawartej w umowie, to należy nam to jak najszybciej zgłosić, aby dział techniczny mógł ten problem rozwiązać. Najlepiej dołączyć do zgłoszenia wyniki testów prędkości.

Tutaj: PRZETESTUJ SWÓJ INTERNET

Co to jest bonus nocny?

W każdym abonamencie jest uruchomiona dodatkowa, nieodpłatna usługa - bonus nocny. Bonus, to znaczne przyspieszenie internetu w godzinach od 23:00 do 13-tej. Pasmo podstawowe, przydzielone zgodnie z opłacanym abonamentem, jest zwiększone według cennika dołączonego do umowy. Osobny bonus funkcjonuje dla pobierania, osobne dla wysyłania danych.

Czym różni się Internet w technologii 2,4 GHz od 5 GHz?

Technologia przesyłu sygnału internetowego w częstotliwości 2,4GHz jest mocno podatna na zakłócenia (np. od innych sieci lub urządzeń wykorzystujących tę częstotliwość). Zakłócenia te mogą powodować obniżoną prędkość transmisji, a przez to mniej komfortowe korzystanie z Internetu. Nie zawsze tak się dzieje, ale zagrożenie zakłóceniami jest dużo wyższe niż w przypadku przesyłania sygnału w częstotliwości 5GHz. W praktyce - anteny działające w częstotliwości 5GHz zapewniają bardziej stabilny sygnał i wyższą prędkość. Częstotliwość 2,4GHz używana jest już raczej tylko do połączeń bezprzewodowych wewnątrz budynków (wykorzystują ją routery bezprzewodowe i access pointy).

Jakie warunki techniczne muszę spełnić, aby mieć Internet bezprzewodowy?

Najważniejsze jest oczywiście posiadanie komputera i lokalizacja - taka, na terenie której jesteśmy w stanie świadczyć usługę. Jeśli chodzi o komputer – powinien posiadać kartę sieciową (do podłączenia kablem ethernetowym) lub kartę radiową (do łączenia bezprzewodowego) oraz dowolny system operacyjny na którym możliwe jest skonfigurowanie połączenia sieciowego. Internet można także podłączyć do wielu konsol z grami lub cyfrowych tunerów telewizyjnych. Jeśli chodzi o konkretne możliwości świadczenia usługi w danej lokalizacji, najlepiej skontaktować się z naszym biurem (patrz: zakładka Kontakt).
Od strony technicznej - ważne jest, aby była możliwość zainstalowania urządzenia nadawczo-odbiorczego na dachu budynku lub w niektórych przypadkach na ścianie. Może być przy tym potrzebna zgoda właściciela lub zarządcy budynku. Po zamontowaniu anteny ustawionej w kierunku bazy nadawczej COMAX, nie powinno być żadnych zasłaniających przeszkód typu inne budynki, drzewa, wzniesienia itp

Jak przebiega i co obejmuje instalacja Internetu bezprzewodowego?

Jeśli po skontaktowaniu się z firmą COMAX istnieje wstępna możliwość zainstalowania Internetu, zazwyczaj potrzebne jest jeszcze sprawdzenie warunków technicznych na miejscu. Podczas wizyty technik sprawdzi możliwości zamontowania anteny, uzgodni przebieg okablowania i poinformuje o ewentualnej konieczności przewiercenia otworów na przewód lub czasem konieczności zastosowania specjalnych masztów. Z reguły będzie konieczność dostania się na dach budynku.

Jeśli weryfikacja na miejscu okaże się pozytywna i nie będzie przeszkód do zamontowania Internetu, podczas tej samej wizyty lub w innym dogodnym terminie można przystąpić do instalacji, która trwa ok. 1-1,5 godziny.

W uzgodnionym wcześniej miejscu zostanie zamontowana antena (zwykle na niewielkim uchwycie na kominie, na maszcie lub na ścianie koło okna,). Od anteny do komputera przeprowadzony zostanie kabel ethernetowy. Zwykle wiąże się to z wykonaniem jednego lub kilku otworów w ścianie lub stropie. W pobliżu komputera będzie potrzebne wolne gniazdko prądowe, do którego wpięty będzie zasilacz anteny (wielkości ładowarki do telefonu). Powyższy opis oczywiście może się różnić w przypadku bardziej rozbudowanych instalacji. Ale o wszystkim poinformuje na miejscu technik.

Przewodowo, czy bezprzewodowo?

Wewnątrz instalacji Klienta zazwyczaj komputery stacjonarne podłączane są za pośrednictwem kabla. Takie połączenie jest pewniejsze i mniej kłopotliwe niż bezprzewodowe. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy są trudności z przeprowadzeniem kabla, komputer stacjonarny można podłączyć bezprzewodowo. Potrzebne będą jednak dodatkowe urządzenia - access point lub router bezprzewodowy oraz karta wifi do komputera (niektóre komputery stacjonarne mają ją wbudowaną). Jeśli do korzystania z internetu używany będzie laptop, dużo lepszym rozwiązaniem będzie podłączenie go w sposób bezprzewodowy. Tu także będzie potrzebny nadajnik bezprzewodowy, jednak kartę radiową każdy w miarę nowy laptop posiada już w standardzie. W przypadku posiadania kilku komputerów w tym stacjonarnych i laptów, możliwe jest połączenie kombinowane - część komputerów będzie połączona kablem, część bezprzewodowo. Pamiętać należy o kilku zasadach. W przypadku prowadzenia połączenia kablem, przewód nie powinien wisieć luźno na zewnątrz, np. pomiędzy budynkami. Długość kabla ethernetowego, w przypadku montażu w jednym lokalu, w zasadzie nie ma znaczenia i nie wpływa na jakość połączenia. Podczas połączeń bezprzewodowych ograniczeniem jest ilość i grubość ścian lub stropów. Ustawiając nadajnik w danym pomieszczeniu, zazwyczaj nie będzie problemu z korzystaniem z internetu w pomieszczeniu obok, jednak w dalej położonych pokojach można już zaobserwować obniżenie sygnału. Konkretne rozwiązania wraz z wstępną wyceną zaproponuje na miejscu technik.

W jaki sposób opłacać abonament?

Termin, kwota i sposób opłacania abonamentu zawarte są w umowie o świadczenie usług internetowych i może się różnić w zależności od typu umowy. Standardowym sposobem opłacania abonamentu jest przelew bankowy, przekaz pocztowy na konto COMAX lub wpłata w Biurze Obsługi Klienta na 4-Stycznia 35 w Barcinie. Wpłata musi zostać zaksięgowana na koncie nie później niż w dniu wyznaczonym w umowie. W tytule przelewu powinny znaleźć się informacje jednoznacznie identyfikujące nadawcę, czyli imię, nazwisko i adres osoby, z którą zawarta jest umowa, oraz numer klienta (zapisany jest w umowie). Wpłata powinna być dokonana na konto podane w umowie.

Adres IP publiczny czy prywatny?

W naszej sieci wszyscy klienci otrzymują dwa adresy IP: publiczny (zewnętrzny, przypisany jest do grupy użytkowników, wszystkie te komputery identyfikują się w sieci Internet pod jednym publicznym IP) i wewnętrzny sieci COMAX. Adres publiczny to ten adres, pod którym komputery są widoczne w sieci Internet (po opuszczeniu sieci wewnętrznej COMAX). Można go sprawdzić np. na stronie głównej www.comax.net.pl.
Istnieje możliwość otrzymania publicznego adresu IP przypisanego do abonenta.

Co wolno ściągać: muzyka, filmy i e-booki.

Co wolno ściągać: muzyka, filmy i e-booki. Polskie prawo dopuszcza możliwość pobierania z internetu materiałów już udostępnionych. Zobaczmy więc, z jakich serwisów możemy ściągać bez obawy wizyty organów ścigania.

Ściąganie filmów z serwisów typu MegaUpload czy RapidShare - dozwolone.


Samo ściąganie filmów z internetu nie jest nielegalne i nie grozi za to odpowiedzialność karna. Zgodnie z prawem takie działanie można bowiem uznać za dozwolony użytek osobisty. Art. 23 ustawy o prawie autorskim mówi, że wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu. Użytkownik nie ma obowiązku nakazanego prawem sprawdzenia legalności, a więc wolno pobierać pliki z sieci bez konieczności uzyskania odrębnej zgody uprawnionego lub zapłaty wynagrodzenia. Jednakże jeżeli twórca nie udostępnił utworu publicznie (na przykład film nie miał jeszcze swojej premiery) - nie ma możliwości powołania się na dozwolony użytek, ponieważ brak jest elementu rozpowszechnienia. A zatem, ściągnięcie z sieci superhitu kinowego jeszcze przed premierą bądź też płyty wykonawcy, zanim trafi ona do sklepów, nie jest dozwolonym użytkiem.

Pobieranie plików z internetu na własny użytek nie łamie prawa, bo mieści się w granicach dozwolonego użytku. Policja nie kontroluje osób, które mają na komputerze filmy i muzykę, którą ściągnęły z sieci.

Ściąganie muzyki z internetu - dozwolone.

Kompilowanie płyt na własny użytek jest dozwolone. Podstawowa reguła korzystania z dozwolonego użytku jest taka, że dokonywana na jego podstawie eksploatacja utworów nie może mieć na celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Cel własnego użytku może być naukowy, kolekcjonerski, archiwalny czy też rozrywkowy. A zatem zgranie kilku utworów z sieci i nagranie ich na płytę stanowi użytek rozrywkowy. Płytę taką możemy nawet podarować, na co z kolei pozwala nam art. 23 ust.2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

Pamiętajmy, że nadal mówimy o utworach rozpowszechnionych, czyli takich, które zostały w jakikolwiek sposób udostępnione publicznie (za zgodą właściciela praw autorskich). Mimo pewnych sporów w doktrynie, uznaje się, że wprowadzenie takich utworów do sieci stanowi akt rozpowszechnienia. Pamiętajmy jednak, że dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy (art. 35 ustawy o prawie autorskim). W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że nie możemy zrobić stu kopii zapasowych i ich sprzedawać znajomym.

Ściąganie plików muzycznych z internetu na własny użytek nie łamie prawa, bo mieści się w granicach dozwolonego użytku

Ściąganie filmów z serwisów typu p2p - ryzykowne.

Ściągając muzykę i filmy z serwisów typu p2p, jednocześnie udostępniamy pliki innym użytkownikom, a to jest już działaniem całkowicie bezprawnym. Osobom udostępniającym utwory chronione prawem autorskim grozi zarówno odpowiedzialność karna, jak i cywilna. Powinniśmy mieć na uwadze fakt, że w ostatnim czasie producenci filmowi i muzyczni, a także organizacje zrzeszające właścicieli praw autorskich, konsekwentnie i coraz częściej wytaczają procesy osobom nielegalnie udostępniającym pliki. Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi prowadzą w sieci monitoring w celu odnajdywania osób udostępniających pliki i przesyłają stosowne zawiadomienia policji. Poza instytucjami chroniącymi prawa autorskie monitoring sieci prowadzi wiele instytucji między innymi też policja. Zakres jest szeroki, obejmuje wszelkie dziedziny, gdzie jest możliwe dokonanie przestępstwa. Wszystkie informacje wskazujące na dokonanie czynu zabronionego są sprawdzane, co wynika z obowiązku nałożonego przepisami prawa na policję. Z wizytą stróżów prawa internauta może liczyć się więc, nawet gdy nie ma pojęcia, że jego komputer służył do popełnienia przestępstwa.

Kara za udostępnianie - odpowiedzialność cywilna.

Zgodnie z art. 79 ustawy o prawie autorskim, osobie rozpowszechniającej utwory chronione prawem autorskim grozi przede wszystkim kara finansowa. Wszystko zależy oczywiście od ilości udostępnianych plików, ale musimy pamiętać, że umieszczanie muzyki czy filmów w serwisach umożliwiających ich ściąganie trudno uznać za działanie niezawinione, więc z pewnością będziemy musieli zapłacić trzykrotność stosownego wynagrodzenia* (w ustawie jest mowa o dwukrotnej lub trzykrotnej wysokości "stosownego wynagrodzenia").

* Wynagrodzenie stosowne to wynagrodzenie, które byłoby należne uprawnionemu tytułem udzielenia przez niego licencji, to jest zgody na korzystanie z utworu.

Zdarzały się już procesy, gdzie stowarzyszenie zrzeszające właścicieli praw autorskich wyceniło szkodę, jaką wskutek działania jednego internauty ponieśli autorzy utworów na ponad 25 tysięcy złotych. Łatwo więc policzyć 25 tysięcy razy trzy…

Twórca, osoba mająca prawa majątkowe do utworu lub organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi może domagać się zaprzestania pobierania plików, usunięcia z dysku komputera lub wydania korzyści uzyskanych z pobierania. Ponadto sąd może orzec przepadek nośnika nielegalnych danych.

Kara za udostępnianie - odpowiedzialność karna Art. 116 ustawy o prawie prasowym mówi: Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Co więcej, jeżeli udostępniliśmy w sieci pliki w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlegamy karze pozbawienia wolności do lat trzech. Jeżeli z udostępniania zrobiliśmy sobie źródło dochodu, pod legamy karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat pięciu. Forma udostępniania plików nie ma znaczenia. Równie niebezpieczne jest umieszczanie utworów (muzyki i filmów) na własnej stronie internetowej, w sieciach typu p2p, jak i na takich serwerach, jak YouTube czy Wrzuta.pl

Kopiowanie płyt zabezpieczonych przed kopiowaniem - dozwolone.

Prawo pozwala na wykonanie kopii zapasowej płyty, którą legalnie nabyliśmy. Wątpliwości wynikają z przepisów prawa autorskiego, które pod groźbą kary zakazują posiadania urządzeń przeznaczonych do łamania zabezpieczeń. Art. 79 ust. 3 ustawy o prawie autorskim przewiduje odpowiedzialność za usuwanie lub obchodzenie technicznych zabezpieczeń przed dostępem, zwielokrotnianiem lub rozpowszechnianiem utworu. Z jednej strony mamy więc prawo do wykonania kopii, z drugiej paragraf, który wykorzystują producenci muzyczni i filmowi, zakazujący łamania zabezpieczeń. Ograniczenie producentów koliduje z prawem do dozwolonego użytku (czyli wykonania kopii), jednak zgodnie z ustawą, technicznymi zabezpieczeniami są wszelkie technologie, urządzenia lub ich elementy, których przeznaczeniem jest zapobieganie działaniom lub ograniczenie działań umożliwiających korzystanie z utworów lub artystycznych wykonań z naruszeniem prawa. Wykonanie kopii zapasowej nie jest działaniem naruszającym prawo, a zatem możemy taką kopię wykonać. Problem byłby wtedy, gdybyśmy usunęli zabezpieczenia, by bezprawnie korzystać z utworu, czyli na przykład wykonalibyśmy kilkadziesiąt kopii, a następnie je sprzedawali. Takie działanie jest dozwolone jedynie w przypadku wykorzystania utworu zgodnie z prawem. Nie możemy usuwać informacji o prawach autorskich, możemy wykonać kopię do użytku osobistego, na przykład zgranie zawartości płyty CD zakupionej w sklepie do naszego odtwarzacza MP3. Ściąganie z sieci filmu, który mamy na oryginalnej płycie, ale w złej jakości - dozwolone.

Niezależnie od tego, czy dysponujemy filmem na legalnym nośniku, pobranie tego samego filmu z sieci w celu osobistego użytku jest dozwolone. Takie działanie, co do zasady, nie stanowi naruszenia prawa. Ściąganie filmu na własny użytek jest zatem dozwolone.

Ściąganie z internetu książek w formie elektronicznej, czyli e-booków - dozwolone.

Ściąganie e-booków jest dozwolone. Niedozwolone jest natomiast ich dalsze rozpowszechnianie w internecie, na przykład w serwisach społecznościowych lub na forach.

Udostępnianie znajomym (na przykład na Facebooku) linków do stron z filmami i muzyką - ryzykowne.

Kwestia ta nie jest w sposób wyraźny uregulowana w przepisach prawa polskiego ani też nie była przedmiotem rozstrzygnięcia w orzecznictwie sądów polskich. Istotne jest, jaki link został udostępniony. Jeżeli nie jest to tak zwany deep link (link umożliwiający za pomocą jednego kliknięcia otworzenie strony z opcją pobrania konkretnego filmu lub utworu muzycznego), wątpliwe jest stwierdzenie naruszenia prawa autorskiego. Znaczenie ma jednak, komu udostępniamy deep link. Jeżeli osoby te należą do zamkniętego grona bliskich znajomych, to można by przyjąć, że ma tu zastosowanie konstrukcja dozwolonego użytku osobistego. Z drugiej jednak strony, rozpowszechnianie deep linków wśród nieoznaczonego kręgu odbiorców (na przykład na Facebooku lub innym portalu społecznościowym) stanowi naruszenie w rozumieniu prawa autorskiego.

Polskie prawo nie zakazuje "linkowania" do rozpowszechnionych utworów, ponieważ w ten sposób użytkownik niczego nie zwielokrotnia ani nie udostępnia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy internauta umieszcza link do pliku, który umieścił na serwerze, wtedy może on ponieść odpowiedzialność za udostępnianie treści, do których nie ma żadnych praw.

Udostępnianie w internecie filmów skopiowanych z własnych płyt lub zripowanych od kolegów - nielegalne.

Art. 23 ust.2 ustawy o prawie autorskim mówi: Zakres własnego użytku osobistego obejmuje krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego. O ile w ramach dozwolonego użytku możemy przegrać koledze lub członkowi rodziny płytę (przy założeniu, że mamy oryginał), o tyle udostępnianie w sieci własnych zasobów muzycznych i filmowych jest działaniem wielce ryzykownym. Umieszczenie plików na stronie internetowej lub serwerze, nawet zabezpieczonych hasłem, nie jest zdaniem wielu prawników działaniem mieszczącym się w zakresie dozwolonego użytku, bo dostęp do takich treści może mieć praktycznie nieograniczony krąg osób, niemających ze sobą żadnego kontaktu. Istnieje zatem ryzyko, że zostaniemy oskarżeni o rozpowszechnianie treści chronionych prawem autorskim. Nie stanowi dozwolonego użytku umieszczenie cudzego utworu (chronionego prawem autorskim) na stronie internetowej lub serwerze.

Zacieranie śladów - nielegalne.

Wspomnieliśmy już wcześniej, że serwisy typu p2p działają na zasadzie wymiany plików, co oznacza, że ściągając pliki, również je udostępniamy. Pamiętajmy, że skasowanie wszelkich śladów naszej działalności w serwisach tego typu nie jest możliwe. Jeśli zatem zostaniemy w sieci "namierzeni" przez organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, które monitorują sieć, i na ich wniosek odwiedzi nas policja, mogą nam zostać postawione zarzuty. Uwaga! Wiele osób korzystających z serwisów typu p2p może nawet nie mieć świadomości, że udostępnia pliki. Jak mówi Tomasz Zaborowski, specjalista informatyk z firmy Procertiv zajmującej się między innymi informatyką kryminalistyczną: - Dane o tym, co wyszukiwaliśmy czy ściągaliśmy z internetu, są zarejestrowane, w zależności od programu p2p, w plikach programu, rejestrach systemu oraz danych tymczasowych. Usuwanie zaciera jedynie część z tych danych. Przeinstalowanie całego systemu też nie usuwa całkowicie tych danych. Warto też pamiętać, co Zaborowski również podkreśla, że obecnie policja jest wyposażona w odpowiednie programy i przeszkolona w tym zakresie. W związku z tym sama jest w stanie szybko stwierdzić, co jest i było w komputerze. Oczywiście w trakcie prowadzonego postępowania wymagane jest, aby dokładnej analizy dokonała osoba mająca wiedzę specjalistyczną i udokumentowała to, co stwierdziła, na piśmie. Taką osobą jest pracownik laboratorium w policji lub biegły sądowy.

Internauci powinni uważać na serwisy internetowe, które udostępniają filmy z pokazów przedpremierowych (są one oznaczone stosownym zapisem w trakcie projekcji, najczęściej są to wersje w postaci kopii wykonanej za pomocą kamery wideo). Takie serwisy umożliwiają dostęp do plików po rejestracji, zalogowaniu i wniesieniu opłaty, działając podobnie jak sklep z utworami. Ściągnięcie filmu, który nie miał jeszcze swojej premiery, oznacza uzyskanie utworu nierozpowszechnionego. W takiej sytuacji, po uzyskaniu przez policję danych identyfikujących "klientów" serwisu, internauta może liczyć się z wizytą funkcjonariuszy w mieszkaniu i zabezpieczeniem sprzętu komputerowego do ekspertyzy biegłego z zakresu informatyki. Co dzieje się dalej, zależne już jest od zawartości naszego dysku.

Ściąganie i udostępnianie nielegalnych treści przy wykorzystaniu zabezpieczonej sieci Wi-Fi sąsiada - nielegalne.

Za uzyskanie dostępu do nie swojej, zabezpieczonej sieci, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Za wyrządzenie szkody w systemie informatycznym grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat. Dotarcie do przestępcy, który zalogował się do sieci internetowej przez adres IP innego abonenta, może być trudne, ale nie niemożliwe. Policja w takiej sytuacji przekazuje zabezpieczone komputery biegłemu z zakresu informatyki, który bada, czego dopuścili się sprawcy, kiedy korzystali z internetu na "konto" swojej ofiary. Uwaga! Niezabezpieczona sieć Wi-Fi to ryzyko, że za jej pomocą może zostać popełnione przestępstwo. Jako właściciele takiej sieci będziemy pierwszymi podejrzanymi.

Źródło: http://www.trochetechniki.pl / http://podlaska.policja.gov.pl/pg/index.php?page=1&id=18

Nasz salon

F.H.U. "COMAX" Ryszard Tęcza
ul. 4-Stycznia 35
88-190 Barcin
tel.52 383-28-15
kom. +48 601 829 680
e-mail: Napisz do nas

Dotacje Unijne

W ramach Projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Oś priorytetowa 8 Społeczeństwo informacyjne - zwiększanie innowacyjności gospodarki, Działanie 8.4 – Zapewnienie dostępu do Internetu na etapie „ostatniej mili”.